Захворюваність грипом у останні 3 роки в м. Красноград знаходилась на низьких рівнях, в зв`язку з чим в наступний сезон можливо зростання числа хворих на грип. Орієнтовний початок епідсезону – кінець грудня – січень.
Крім грипу перед епідемією обов’язково зростає кількість ГРВІ, яких налічується більш ніж 100 типів (ротавірусна, аденовірусна та ентеровірусні інфекції, парагрип, тощо).
На другу декаду грудня захворюваність на ГРВІ в місті почала різко зростати, зареєстровані перші випадки грипу. Частіше хворіють діти, у т.ч. школярі.
Шляхи розповсюдження грипу та ГРВІ сходні – повітряно-крапельний та брудні руки. Віруси розповсюджуються при кашлі, чханні, розмовах та 2-3 години зберігається у повітрі. Крім того, вони осідають на предмети, двірні ручки, кнопки ліфтів, тощо та зберігаються там до 1 години.
Характерні первинні прояви грипу
– гострий початок з читко вираженими проявами інтоксикації (сильна слабкість, млявість, головна біль, болі в м`язах, тощо) та високою температурою (38-39 град. та віще), яка тримається 5-7 днів
– гіперемія склер та біль у очних яблуках, сльозотеча
– кровоточивість, сухість слизистих.
Пізніше з`являються кашель, виділення з носу, болі у горлі, тощо. При неправильному режимі при захворюванні, несвоєчасному зверненні до лікаря та неповноцінному лікування можливі ускладнення грипу – пневмонія, менінгіти, енцефаліти, ураження нирок, загострення хронічних захворювань. Летальність при грипі може бути до 1% від захворілих.
Основні заходи щодо профілактики грипу та інших ГРВІ
- необхідно додержуватися правил особистої гігієни, у першу чергу – миття рук після приходу до дому, не торкатися брудними руками слизистих оболонок носу, очей, роту
- не спілкуватись з особами, у яких є прояви ГРВІ, грипу
- не відвідувати місця скупчення народу
- при кашлі, чханні обов’язково використовувати носовичок, серветки
- проводити вологе прибирання, частіше відкривати вікна для провітрювання
- готовити свій організм до епідсезону – закалювання, обмеження продуктів, в яких міститься багато вуглеводів, збільшення використання овочів, фруктів, цитрусових, проведення щеплень проти грипу, тощо
- частіше бувати на свіжому повітрі.
При захворюванні на ГРВІ та грип хворого необхідно оставити дома, забезпечити постільний режим з метою попередження ускладнень, посилений режим пиття, провітрювання приміщень, вологого прибирання. Хворого необхідно максимально ізолювати, забезпечити окремим посудом, білизною. При уході за хворим необхідно використовувати маску, яку міняти кожні 3 години.
Обов`язково необхідно оформити виклик лікаря для діагностики захворювання, оцінки стану хворого, призначення лікування.